Голова Української фундації безпекових студій Юлія Каздобіна, експерт Національного інституту стратегічних досліджень Сергій Гнатюк та представник Експертного комітету з питань розвитку сфери штучного інтелекту Сергій Ярмоленко оголосили про початок проекту «Регулювання та урядування у галузі штучного інтелекту: досвід Європи для України», який розпочали втілювали експерти цих трьох організацій за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety.
Проект складається з трьох компонентів:
- Дослідження європейського та світового досвіду регулювання та розбудови інфрастуктури публічного управління в сфері шучного інтелекту (ШІ) та напрацювання рекомендацій для України командою проекту;
- Просвітницька частина, що складатиметься з трьох відкритих вебінарів з експертами. Попередньо плануються вебінари на тему ШІ, геополітика та національна безпека; урядування в галузі ШІ; європейське регулювання в галузі ШІ та етика;
- Серія закритих консультацій із зацікавленими сторонами з метою вдосконалення рекомендацій.
Кінцевий результат цієї роботи буде представлено широкій аудиторії в рамках круглого столу на базі НІСД, а рекомендації надано Міністерству цифрової трансформації.
Під час презентації проекту Сергій Ярмоленко підкреслив, що за даними Oxford Government AI Readiness Index, Україна є першою за кількістю розробників у сфері штучного інтелекту у Східній Європі.
«Ця несподівана першість зобов’язує нас шукати шляхи підтримки перспективних проектів та напрямків розвитку цієї технології, а також створення сприятливих умов регулювання цієї сфери».
Пан Ярмоленко наголосив, що Комітет вітає дослідження світового досвіду використання та регулювання ШІ, які можуть бути використані для зміцнення позицій України в цій сфері.
У свою чергу, Сергій Гнатюк додав, що посилення уваги українських експертів до теми штучного інтелекту – невідворотній та зрозумілий процес. Він повідомив про створення Експертної ради з питань штучного інтелекту при центрі безпекових досліджень НІСД та зазначив, що це – лише перший крок:
«Національний інститут стратегічних досліджень лише починає свій шлях в цьому напрямку, створивши відповідну Експертну раду, і в майбутньому буде намагатись залучити широке експертне співтовариство до таких досліджень».
Підсумовуючи, Юлія Каздобіна наголосила, що інклюзивність процесу творення державної політики призводить до напрацювання норм, які відповідають інтересам і потребам суспільства.
«В європейській практиці розробки державної політики аналітичні звіти та консультації із зацікавленими сторонами відіграють важливу роль. Вони допомагають краще зрозуміти проблему та знайти оптимальне рішення»,- зазначила вона.
Юлія висловила сподівання, що експерти з дотичних сфер, представники держави та бізнесу візьмуть участь у консультаціях, які проходитимуть в рамках проекту, а також закликала зацікавлених осіб слідкувати за анонсами на веб сайті та сторінці організації у соціальній мережі Фейсбук.
Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety .
Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу».